Fit Renault Clio MK1 16S/1.8L/2.0L 16V F7 1991-1998 Silicone Radiator Hose Kit
Pressure Rating: 15 bar (217.56 psi) Burst pressure: 245 PSI gtin13: Does not apply Temperature Rating: 85 °C (185 °F) Manufacturer Warranty: 5 Years Features: Stable, flexible and colorful Universal Fitment: Yes Brand: GN-Racing Placement on Vehicle: Lower, Upper Material: Silicone and Polyester Type: Coolant hose Wall thickness: 3-plyer - 4.5mm End Fitting Type: Clamps Temperature Range: -76°F (-60°C ) to + 428°F (+220°C) Country of Origin: China Items Included: Silicone hose Performance Part: Yes Vintage Part: No Manufacturer Part Number: Fit Renault Clio MK1 16S/1.8L/2.0L 16V F7 1991-1998 Size tolerance: +/-0.5mm Color: Black UPC: Does not apply
Description
GN-Racing silicone radiator hoses are manufactured from high quality silicone with a polyester reinforcement to make them strong, durable and less vulnerable to puncture or damage than the standard rubber hoses. The hoses come in a gloss finish with GN-Racing branding. Will Fit Renault Clio MK1 16S/1.8L/2.0L 16V F7 engine 1991-1998 Package Include Silicone Hoses kit with GN-Racing :1 set Default color: Black(if you need other color,note your order) layer : 3 Features Manufactured from high quality silicone with polyester reinforcement All GN-Racing hose kits are 3/4 ply with a 4.5mm /5.4mm wall thickness,size tolerance is +/-0.5mm Pressure tested up to 4-5 times the working pressure The color of all hoses’s inner wall is black Easy to install, Installation instructions not included The hoses in the picture are the exact hoses you will receive Note Please check the your vehicle carefully before ordering Not sure if it includes all the pipes Please note that a silicone hose is not suitable for oil or fuel transfer Import duties, taxes and charges are not included in the item price or shipping charges.